ГЛОБАЛНИТЕ ТЕНДЕНЦИИ ПРИ ХРАНИТЕЛНИТЕ СИСТЕМИ
Тази статия е предназначена за всички, имащи интерес към иновативните методи на производство на храни и системите със затворен цикъл, определяни като системи на бъдещето.
Очаква се населението на планетата да нарасне до 9-10 млрд до 2050 година. Това означава, че хората ще трябва да разработят системи за производство на храни, които са икономични и много по-производителни. Хранителните системи със затворен цикъл са необходими за опазване ресурсите на планетата, ефективно използване на водата и увеличаване на количеството храна, използвайки по-малко енергия и природни запаси. Допълнителната полза е да се намали или надяваме се да се елиминира необходимостта от петролни торове, пестициди и хербициди, участващи в производството на храни.
Докато се приближаваме до предстоящите космически мисии на NASA за астероиди (2020 г.), до „мисията Марс” (2030 г.) и до потенциалната колонизация на отдалечени планети (от 2030 г. нататък) ще имаме все по-голяма нужда за използване на технологиите за производство на храни със затворен цикъл. Хранителните системи, които имат за цел значително да увеличат количеството и качеството на храната са технологиите на бъдещето:
Аквапоника: Комбинация от аквакултури (рибовъдство) и хидропоника (растителни култури без почва). Това е интегрирана, устойчива, ефективна, регенеративна и биологично развита система.
Аеропоника: Системи, в които се отглеждат растения чрез аерозол, концентриран с високо съдържание на хранителни елементи, без използване на почва. Този тип система може да спести до 50-90% от водните ресурси.
Хидропоника: Отглеждане на растения в хранителен воден разтвор, без почва.
Технология, контролираща листата (Leaf Sensor Technology): използва се инсталация, която следи условията на отглеждане на растенията и изпраща данните под формата на електронна информация до производителя.
VEGGIE: Концепция на космическия център на NASA за изследване производството на храни, използвана понастоящем на Международната космическа станция.
MELiSSA: Система на Европейската космическа агенция (ESA) за изследване производството на храна в затворени системи в космоса.
Вертикално земеделие: Отглеждане на храна в затворен цикъл в системи с вертикално надграждане. Аквакултурите и растенията са поставени във вертикално изградени съоражения.
Водорасли и водна леща: Отглеждане на цъфтящи водни растения на повърхността на бавно движеща се прясна вода. Източници на високопротеинова храна за аквакултури, птици и хора, понякога определяна като значителен бързо растящ потенциален хранителен източник.
ПОТЕНЦИАЛ
Нарастваща тенденция на системите за производство на хранителни продукти със затворен цикъл.
Загрижеността на хората относно капацитета от храна, вода и ресурси на планетата Земя е злободневна тема.
Аквапоничните, хидропоничните и аеропоничните системи се използват в няколко направления едновременно – комерсиално, научно-изследователско, образователно, социално и др.
Електронен достъп до всички системи със затворен цикъл на производство на храни.
Настоящите и бъдещите космически мисии предразполагат към производството на храна със затворен цикъл.
Програмата за научни изследвания в областта на храните (VEGGIE) на космическия център на NASA (KSC).
Разработване на проекта (BEYOND), финансиран от NASA за увеличаване на производството на храни и намаляване на болестите по растенията.
Изследвания в областта на космическите производства чрез хранителни системи във водещи колежи и университети по целия свят.
Нарастваща нужда за изхранване на населението в „слабо развитите страни” и най-бедните райони на света.
Намаляване на водните ресурси на Земята.
Повишена необходимост от решение на нарастващото глобално замърсяване.
Повишаване на загрижеността от употребата на пестициди, хербициди, инсектициди и др.